Lärare och personal

Allmän kurs

Elwood Overholt
Jag undervisar i matematik och naturkunskap vid Allmänna kursen. Jag har också ansvar för datahandledning. Det jag brinner för är att uppmuntra studerande att ta chansen att öppna pandoras ask vad gäller ämnesinlärning. Att upptäcka lite i ett ämne gör att det känns roligare och lättare nästa gång. Man får helt enkelt mersmak och kan inte låta bli att lära sig nya spännande saker.

Elwood Overholt
elwood.overholt@sigtunafolkhogskola.se
tel. arb. 08-592 582 91 eller -69

Lena Fahlgren
Undervisar i svenska som andraspråk och engelska på Allmänna kursen.

Lena Fahlgren
08-592 582 69/42
lena.fahlgren@sigtunafolkhogskola.se

Daniel Steinmo
Är kursansvarig på Allmän kurs och Allmän kurs med svenska som andraspråk. undervisar i Engelska, Svenska och Svenska som andraspråk.

Daniel Steinmo
08-592 583 57
daniel.steinmo@sigtunafolkhogskola.se

Konstlinjen

Ulf Stålhandske
Undervisar på och är kursansvarig för Konstlinjen.
Jag är lärare på Sigtuna folkhögskola i ämnen som måleri , skulptur, konsthistoria , bildanalys, psykologi, drama och pedagogik.

Ulf Stålhandske
08-592 582 54
ulf.stalhandske@sigtunafolkhogskola.se

Monica Nilssen
Undervisar på Konstlinjen och på Konstprofilen på Allmän kurs samt är skolkurator. Arbetar som bildlärare och har en bakgrund som konstnär. Har gått på Nyckelviksskolan och Konsthögskolan. Jag har arbetat med olika yrken med koppling till kreativitet, bl.a. under flera år på Kungliga Teatern (Operan) som kostymmålare och färgare, drev under några år eget färgeri. Har också arbetat med film och teaterproduktioner.
Har också utbildat sig inom kriminalvården och på senare år arbetat på olika behandlingshem, främst som bildterapeut.

Monica Nilssen
08 – 592 583 69
monika.nilssen@sigtunafolkhogskola.se

Anna Hedberg
Jag är utbildad på Wiks Folkhögskola och Kunstakademiet i Trondheim och har sedan 2001 arbetat som konstnär och illustratör samt undervisat i konst och grafisk design. Sedan 2006 arbetar jag på Konstlinjen, med speciell inrikting på digitala bilder och video, men även med kroki och måleri.

Anna Hedberg
08 – 592 582 47
anna.hedberg@sigtunafolkhogskola.se

Kreativ fotografi och Kurs i fotografi

Jörgen Carlsson
Undervisar och är kursansvarig för kurserna Kreativ fotografi, Krefo, som också ingår i årskurs 2 på Konstlinjen och Grundkurs i fotografi, Foto9. Undervisar på Allmän kurs i publicistisk svenska.
Jag vill som folkhögskollärare väcka människors lust att berätta om vad de tänker, ser och hör. Att få studerande att lägga näsan i blöt, ta reda på och få ny kunskap är en viktig drivkraft i min roll som pedagog, både i och utanför tjänsten. Alla borde ha rätt att få publicera sig, bli lästa, sedda och hörda

Jörgen Carlsson
08-592 582 66
jorgen.carlsson@sigtunafolkhogskola.se

Församlingspedagogutbildningen

Herman Hallonsten
Undervisar i ämnena sociologi, sociologisk metod, samhällskunskap, filosofi, omvärldsanalys och teologi på Församlingspedagog- och Fritidsledarutbildningarna, samt deltar i kurser för Volontäråret och Ung i den Världsvida Kyrkan.
Vad är viktigt? Kan läsande, samtalande och erfarenhet av tro och politik, kultur och estetik ge svar? Nyfikenhet kan leda till förändring, att fråga kan leda till befrielse och när vi söker kunskap tillsammans kan vi upptäcka livet – och glädjen. Ja, vad är egentligen viktigt?

Herman Hallonsten
herrman.hallonsten@sigtunafolkhogskola.se
08-59258282

Fritidsledarutbildningen

Lennart Hansson
Undervisar på och är kursansvarig för Fritidsledarutbildningen och Avkortad fackutbildning.

Jag är folkhögskolelärare därför att jag tror att folkbildningstraditionen har en fortsatt stark påverkan på individen och att jag som lärare kan vara en tillgång för människor som jag möter i mitt yrke. Fritidsledarutbildningen på Sigtuna Folkhögskola formar och utbildar för yrket i sin samtid.

Lennart Hansson
08-592 582 53
lennart.hansson@sigtunafolkhogskola.se

Karolina Lundberg
Jag är lärare på fritidsledarlinjen men ses också en del på församlingspedagogutbildningen och svenska kyrkans grundkurs.

Jag undervisar och handleder bland annat i utomhuspedagogiska ämnen, friluftsliv. I dessa ämnen blir miljön och framför allt gruppen viktig för en persons lärande och utveckling. Jag brinner för att hjälpa en grupp att fungera som stöd men också som utmanande för en person så att han eller hon kan våga testa sina gränser och hitta dolda styrkor, att få se i ögonen när någon nått insikten– jag klarade mer än jag trodde!
 

Karolina Lundberg
08-59258351
karolina.lundberg@sigtunafolkhogskola.se

Svenska Kyrkans grundkurs

Anna Lena Bergström
Är kursansvarig för Svenska kyrkans Grundkurs på helfart och ingår i kursteamet för Grundkursen på Graninge stiftsgård.

Det finns nog inte så många jobb där man känner att man får använda HELA SIG – det tycker jag att jag får här. Tänk att få kombinera olika bitar av intressen och engagemang av tidigare yrkeserfarenheter och studier. Jag tänker ofta på att jag är privilegierad som så gott som dagligen känner att arbetet är stimulerande och meningsfyllt! Och jag möter människor som är motiverade och öppna för samtal omkring livet och det livslånga lärandet….

Anna-Lena Bergström
08-592 58 281
anna-lena.bergstrom@sigtunafolkhogskola.se

Rikard Olofsson
Jag arbetar med Svenska kyrkans grundkurs och är kursansvarig för Svenska kyrkans grundkurs distans. Innan jag kom till folkhögskolan har jag femton års erfarenhet av att ha arbetat som präst i Svenska kyrkan.

Att få använda sig av sina erfarenheter är ett bra sätt att lära sig nya saker på. Studierna på folkhögskolan handlar bland annat om att dela varandras erfarenheter och jag upplever väldigt tydligt att mötet med någon annans erfarenheter, innebär att förstår jag mer av mina egna.

Rikard Olofsson
rikard.olofsson@sigtunafolkhogskola.se
08-592 582 74
 

Rektor och skolpersonal

Marie Kilhed
Rektor
För 25 år sedan utbildade jag mig till församlingspedagog på Sigtuna Folkhögskola. Efter att arbetat inom Svenska kyrkan och Sensus studieförbund är jag nu tillbaka på skolan som rektor. Folkbildningspedagogiken, som utifrån den enskilda människans förutsättningar, arbetar med lärande, utveckling och växt ligger mig varmt om hjärtat.

Marie Kilhed
marie.Kilhed@sigtunafolkhogskola.se
08-59258204

Ulf Eklund
Skolsekreterare
Bakom mig har jag studier i bland annat konstihistoria och informationsvetenskap. Jag är musiker och har dessutom utbildat mig till möbelsnickare. Under tre års tid hade jag egen firma där jag ägnade mig åt musik och snickeri. Jag också har också  historia som administratör och informatör. Jag har alltid uppskattat folkbildningen och att få vara delaktig i att skapa bra förutsättningar för de studerande och personalen på Sigtuna folkhögskola är för mig en viktig uppgift.

Ulf Eklund
08 – 592 583 00 vx 08.30-11.30

ulf.eklund@sigtunafolkhogskola.se 

Samverkanskurser och konferanser

Lisa Trovik
Jag arbetar som ansvarig lärare för skolans samverkanskurser och konferenser. Många av våra samverkanskurser genomför vi med våra huvudmän och tillsammans med svenska kyrkan t ex Volontäråret och Ung i den världsvida kyrkan. Genom samverkanskurserna vill jag skapa intressant och spännande folkbilning där skolans kompetens blir tagen i anspråk.
Jag är utbildad teolog och har framförallt jobbat med mångfalds och diskrimineringsfrågor innan jag kom hit till Sigtuna folkhögskola 2006.

Lisa Trovik
08-592 582 28
lisa.trovik@sigtunafolkhogskola.se

Maria Puranen
Jag koordinerar folkhögskolans konferens- och mötesverksamhet. Syns även ibland som lärare på allmän kurs. Är utbildad gymnasielärare och har tidigare arbetat med Svenska kyrkans utbytesprogram Ung i den världsvida kyrkan. Jag ser det som en stor rikedom att få arbeta i en miljö där möten och delande av erfarenheter dagligen utmanar till att vända upp och ner på perspektiv och nya sätt att tänka.

Maria Puranen
08 – 592 582 33
maria.puranen@sigtunafolkhogskola.se

Pernilla Nyberg
Skolsekreterare

Vänd dig till mig om du undrar något om våra samverkanskurser och konferanser.

Pernilla Nyberg
08- 592 58 240
pernilla.nyberg@sigtunafolkhogskola.se

Serviceenheten

Torbjörn Reinhed
Enhetschef serviceenheten

Torbjörn Reinhed
torbjorn.reinhed@sigtunafolkhogskola.se
08-59258232

Susann Holmqvist
Lokalvårdare
Jag har lokalvårdsansvar här på skolan. Jag vill gärna bidra till att din vistelse här på skolan ska bli så trivsam som möjligt.

Susann Holmqvist
sussi.holmquist@sigtunafolkhogskola.se
08-59258270

 

Rolf Hellberg
Vaktmästare/fastighetsskötare
Jag sköter vaktmästeri och fastighetsunderhåll på skolan. Efter felanmälan eller serviceärende så fixar vi det på bästa sätt för att skapa en god trivsel för Dig som studerande.

Rolf Hellberg
rolf.hellberg@sigtunafolkhogskola.se
08-59258257

IT-ansvarig nätverks- och datatekniker

Turgut Saka


Sigtuna folkhögskola Manfred Björkquists allé 20, Box 92, 193 22 Sigtuna
Tel 08-592 583 00, E-post info@sigtunafolkhogskola.se

Developed by bob/it